.
sagen
.
Over nog al wat streken en plaatsen bestaan verhalen.
Over wat er vroeger eens gebeurde; en hoe ze aan hun naam kwamen. Soms zijn er tastbare herinneringen: het standbeeld van de Vrouwe van Stavoren.
Wonen de kinderen in of in de buurt van zo’n streek, dorp of stad, dan is het bijna vanzelfsprekend dat ze het verhaal of de verhalen daarover te horen krijgen.
In zekere zin is dit óók een kennen van je wereld: een van de doelen van het aardrijkskunde-onderwijs: je vertrouwd voelen op aarde door te weten waarom het leven zo gaat als het gaat; waarom die namen voor dit en dat bestaan enz. enz.
Wie in Limburg woont zou toch bij het horen van de naam Stavoren onwillekeurig het beeld voor zich moeten zien van de fiere Vrouwe die aan de haven haar schepen staat op te wachten; wie in Drenthe de naam Ellertsveld ziet, de vechtende reuzen Ellert en Brammert.
Er bestaan (te) veel verhalen – ze worden sagen genoemd – : je kunt ze niet allemaal vertellen.
Ik heb er een aantal gekozen:
[3-1] Het Vrouwtje van Stavoren Friesland
[3-2] Tidde Winninga Groningen
[3-3] Het licht van Zeerijp Groningen
[3-4] Ellert en Brammert Drenthe
[3-5] Waarom de Zwollenaars
blauwvingers genoemd worden Overijssel
[3-6] De zwaneridder Gelderland (Nijmegen)
[3-7] De basilisk Utrecht
.
4e klas aardrijkskunde: alle artikelen
4e klas: alle artikelen
Aardrijkskunde: alle artikelen
VRIJESCHOOL in beeld: 4e k
.
751-687
.
.
.